bitcoin
/

Bitcoin analizi – Kripto paralar analizi (18 Temmuz 2023)

Haftalık Bitcoin fiyat analizimize hoş geldiniz. Bitcoin fiyatları ve piyasalar geçen haftaki analizimizde tahmin ettiğimiz gibi gidiyor. Şimdi elimizdeki yeni verilerle bitcoin analizi (kısa – orta vade fiyat tahmini) ve makroekonomik durum analizi yapacağız. Bu sefer daha yalın ve açık bir anlatım şekli izlemeye çalışacağım.


Bitcoin veya kripto paralar ile ilgili analizde neden makroekonomik veriler konuşuyorum?


Şu anda geldiğimiz noktada bugün itibariyle kripto para piyasasının toplam piyasa değeri 1,2 trilyon dolar. Bu büyüklükte bir piyasanın artık makroekonomik veya küresel hareketlerden etkilenmemesi mümkün değil. Geleneksel hisse senedi piyasaları, geleneksel piyasalar ve kripto paralar bana göre artık paralel bir kader paylaşıyor. Bunun değişeceğine de inanmıyorum çünkü artık bu sektördeki büyük kapitali kontrol edenler ile büyük borsaları kontrol edenler aynı kurumlar veya kişiler.


Kısaca Bitcoin fiyat beklentim


Uzun uzun teknik açıklamalardan önce kısaca sadede gelelim. Önceki yazıda belirttiğim gibi bütün dünya basınında “Enflasyon bitiyor!” manşetleriyle verilen verilerin düşünüldüğü kadar pozitif olmadığını fakat pozitif bir haber özleyen piyasanın kısa süreli olumlu tepki (artış) vereceğini düşünüyordum. Nitekim öyle de oldu. Şimdi bahsettiğimiz gibi, ikinci senaryoya geçtiğimizi düşünüyorum. Bitcoin’de önümüzdeki haftalardaki analize kadar 26-28 bin dolar aralığında bir fiyatlanma bekliyorum.

26 Temmuz’daki FED faiz kararı toplantısına kadar bu aralıklar, toplantıdan sonraki açıklamaların tonuna göre minik bir artış ve 28-29 seviyelerine geri geliş düşünüyorum.

FED faiz kararı toplantısında muhtemelen piyasaların zaten fiyatladığı 0.25% artış gelecek. Eğer fazlası olursa veya durumların tonu agresifleşirse 26 bin dolar altı fiyatları konuşmak şaşırtıcı olmaz. Eğer faiz artışı olmazsa 33-35 civarlarına bile ulaşacak kısa süreli bir ralli şaşırtıcı olmaz (neredeyse hiç ihtimal vermiyorum).


Neden böyle düşünüyorum?


Yazının başında da belirttiğim gibi kripto paralar geldiği konum itibariyle artık bir geleneksel hisse senedi piyasasından farksız. Bu piyasalar uzun vadede değeri fiyatlarken, kısa vadede psikolojiyi/hisleri fiyatlıyor. O yüzden de Bitcoin analizi yaparken analizimizde bu etkenleri baz alıyoruz. Şu anki psikoloji, dayandığım verilere göre umuda tutunmak isteyen bir hasta adamı andırıyor. Önceki yazıda da belirttiğimiz gibi Rusya tahıl anlaşmasını bozdu. Gıda fiyatlarında, enflasyon verilerine ve Merkez Bankaları faiz politikalarını büyük etki edecek, bir artış yakın gelecekte epey mümkün gözüküyor.

Görüntüde bitcoin analizi için kullandığımız verilerden biri olan Same-Store Retail Sales Endeksi var.
Redbook Same-Store Retail Sales Endeksi – 18 Temmuz 2023

Yukarıda görülen veri Redbook Same-Store Sales Index (SSI) adı verilen bir endeks. Bu endeks Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 9.000 adet (en az 1 yıldır açık olan) mağazanın haftalık olarak satış verilerini gösteriyor. SSI sayesinde haftalık olarak Amerika’nın harcama düzenlerini ve hareketlerini bir önceki yıl ile karşılaştırabiliyoruz.


Bu veriye göre Amerika’da 9000 adet mağazada harcamalar ilk defa bu hafta eksiye düştü. Endekse göre bu eksiye düşüş son 15 senede 3. Defa gerçekleşiyor. Daha önce 2008-09 ekonomi krizinde ve pandemi zamanı olan ekonomik gerilemede görülmüş.

Bridgewater Hedge Fonu’nun görüşü

Bridgewater yöntemleri ve diğer fonlardan eşsiz yenilikleriyle çok saygı duyduğum, bence inanılmaz iyi piyasa modellemeleri yapabilen araçları olan 120 milyar dolar civarı bir varlık yöneten bir şirket.
Bridgewater yatırım şefi bizle aynı görüşü paylaşarak, ABD’nin enflasyonla mücadelesinin henüz sona ermediği ve piyasalarda pozitif yönlü harekete sebep olan önümüzdeki yıl FED’in faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerin erken olduğu uyarısında bulundu.

Piyasaların FED’in yakında para politikasını gevşeteceğini düşünerek yanıldığını söyledi. Bob Prince, “Fed kesintiye gitmeyecek” ve “Fiyatlanan şeyi yapmayacaklar.” açıklamasını yaptı.

Federal Reserve Bank of San Francisco verisi


FED’in (ABD Merkez Bankası) 12 bölgesel bankasından birisi olan San Francisco FED’in hazırlamış olduğu bir metodoloji var. Bu metodoloji, arz ya da talep faktörlerinin enflasyon seviyelerinden ne ölçüde sorumlu olduğuna dair değişiklikleri takip etmeyi amaçlıyor.

Screenshot 19
Federal Reserve Bank of San Francisco verisi – 18 Temmuz 2023

Financial Times’a göre, 2024 ortasında bir ekonomik resesyonda olmamızın ihtimali %50 civarı. Bunun için bu veri üzerinden 2 neden gösteriyorlar:

  1. Birincisi, enflasyonun talep kaynaklı daha küçük olan kısmını aşağı indirmek arz kaynaklı daha büyük kısmını aşağı çekmekten daha uzun sürebilir ve bu da Fed’i ekonomi gerçek anlamda zarar görene kadar faizleri yüksek tutmaya zorlayabilir.
  2. İkinci olarak, halihazırda gerçekleştirilmiş olan faiz artışlarının ekonomiye zarar vermek için yeterli olduğu, ancak bunu yapmak için yavaş kaldıkları endişesi var.

Aynı analizde de bahsedilen şu noktaya ise epey katılıyorum:
Şu anda veriler gerçekten de yumuşak bir inişe (enflasyonun ekonomik gerileme olmadan baskılandığı ve Merkez Bankaları’nın %2 enflasyon hedefine ulaştığı) işaret ediyor ancak sorun da burada yatıyor. Bugünkü veriler bize 12 ay önceki Fed politikası hakkında şimdikinden daha çok şey söylüyor. Hal böyle olunca da zamanı ileri aldığımız zaman işler bahsedildiği kadar tozpembe gözükmüyor.

Hepsini bir araya getirince:

Bitcoin için orta vadeli tahminimiz negatif yönde. Defalarca dediğimiz gibi ise şu anki piyasa koşulları çok yakın takip etmeyi şart kılıyor. O yüzden Üç Cümle haftalık analizi ile dünya verilerini takip ederek anlık kararlarınıza destek çıkabilirsiniz.

BIR CEVAP YAZIN

Your email address will not be published.

Önceki yazı

Kripto Para Borsaları: İşleyişi, Güvenlik Önlemleri ve Popüler Platformlar

Sonraki yazı

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve teknoloji savaşı