//

Bitcoin Analizi ve Kripto Paralar Analizi: Makroekonomik Durum (24 Temmuz 2023)

12 mins read
Çeşitli para birimleri ve banknotları bir arada

Bitcoin analizi ve kripto paralar analizinin 4. yazısıyla karşınızdayız. İlk analizden, son analize kadar epey başarılı bir gidişat izledik tahminlerimizle ve bunun da sebebinin ilk yazıdan beri makroekonomik gidişatı iyi okumakla alakalı olduğunu düşünüyoruz ve belirtiyoruz. Normalde yarın yayınlamamız gereken bu yazıyı ekonomik gündem yoğunluğu nedeni ile bir gün önce, 24 Temmuz’da yayınlamaya karar verdik. Yine çeşitli yabancı basın, epey itibarlı ekonomistler, kapital patronları ve değerli kaynaklardan bir araya getirdiğimiz verilerle önümüzde bizi ne bekliyor inceleme yapacağız.


Bu hafta bizi ne bekliyor?


Bu hafta makroekonomik aktivite epey yoğun olacak. Bu hafta bizi FED faiz kararı (Çarşamba günü), Microsoft, Google (Alphabet) ve Meta gelir raporu, ABD ekonomisi 2. Çeyrek büyüme raporu, FED’in faiz kararları alırken en önem verdiği verilerden biri olan Personal Consumption Expenditures (PCE) gibi çok önemli olaylar bekliyor.


Kısaca Bitcoin analizi

Bitcoin analizi yazısında kullandığımız Bitcoin görseli
Bitcoin Analizi ve Kripto Paralar Analizi: Makroekonomik Durum (24 Temmuz 2023) 4


Yine önceki analizde olduğu gibi uzun uzun teknik detaylar ve verilerden önce kısaca ve yalın bir şekilde düşüncemizi özetleyeceğim. Sebeplerini merak edenler yazının devamını okuyabilir.


Önceki yazıda belirttiğim gibi, bir süre daha Bitcoin’de 26-28 bin dolar göreceğimizi hatta Çarşamba günkü karar 0.25%’den daha fazla bir faiz artışı olursa 25 altına dahi gidebileceğimizi düşünüyorum. Çarşamba günü gelecek 0.25% faiz artışı çok uzun zamandır beklendiği ve neredeyse kesin gözüyle bakıldığı için çok etkileyici olmayacaktır. Yazının başında belirttiğimiz veriler (Büyük teknoloji şirketlerinin ve PCE’nin gidişatı) analistlerin beklediğinden iyi bir sonuç ortaya koyarsa BTC ve ABD piyasasının 26-28 seviyelerinden kısa süreli bir artışa geçeceğini düşünüyorum. Eğer olumsuz bir rapor ortaya konulursa ise 26 altı yüksek ihtimal. Bizi bekleyen en önemli şeylerden birisi ise FED’in Minutes adı verilen, son toplantısını ve son ekonomik verileri değerlendirip gelecek planlarını anlattığı toplantı olacak.

Eğer Temmuz Minutes’da FED Başkanı Powell faiz artışını durduracaklarını söylerse bizi bir ralli bekleyeceği şüphesiz. Fakat halihazırdaki ekonomik verilerin o kadar olumlu olmadığını söylemekte de fayda var. Yakın takipte olup önümüzdeki verileri çok iyi analiz edip ona göre pozisyon almak gerektiğini düşünüyoruz. Bu haftaki ekonomik aktivite yoğunluğu nedeniyle Çarşamba günü bir ara analiz daha ve bahsettiğimiz Temmuz Minutes ile ilgili de çıkar çıkmaz (genelde 3 hafta içinde) ayrı bir yazı yayınlayacağız. Çarşamba günkü ara analizimizi takipte kalmanız epey önemli çünkü piyasaların kısa vadeli hareketini resmen o gün şekillendirecek. Bizi takipte kalırsanız dünya ekonomisinde güncel kalacağınızı ve ekonomik kararlarınızda daha mantıklı ilerleyeceğinizi düşünüyoruz.


Mevcut durumumuz


Şu anda bizim ve piyasalar için çok önemli detaylar var. Ama bunlara geçmeden önce halihazırda bulunduğumuz noktayı iyice kavramamızı istiyoruz ki daha anlaşılır olsun. Son haftalarda piyasalarda fiyatlanan algı, Amerikan Merkez Bankası FED’in önümüzdeki 26 Temmuz faiz toplantısında 16 aydır parasal sıkılaşma programını bitirerek son faiz arttırışını yapacak olmasıdır. Bitcoin’in de 24.800$ civarlarından 1 ayda 31.800$ civarına gelmesinin sebebi de bu algıdır. 2 gün sonraki FED faiz kararının 0.25% artış olacağına ekonomistler ve kapital patronları neredeyse %100 gözüyle bakıyor.
Ancak ekonomistler, piyasaların aksine FED’in %2’lik enflasyon hedefine gelmeden ve verilerde daha somut bir iyileşme belirtisi görüldüğüne emin olmadıkça FED’in faiz artışına devam edeceğini düşünüyor.


Euro bölgesi ve Birleşik Krallık ekonomisi


Euro bölgesinde ve Birleşik Krallık’ta ise bugün hiç iç açıcı olmayan, ekonomik istikrarsızlık ve kötü gidişatı ortaya koyan veriler yayınlandı.

Bitcoin analizi için kullandığımız HCOB Eurozone Composite PMI verisi
Bitcoin Analizi ve Kripto Paralar Analizi: Makroekonomik Durum (24 Temmuz 2023) 5

HCOB Eurozone Composite PMI adı verilen veri, yeni iş girdilerinin son sekiz ayın en büyük düşüşünü göstermesi ve mevcut iş hacminin Şubat 2013’ten bu yana en yüksek oranda azalması nedeniyle, geçtiğimiz Kasım ayından bu yana iş hacmindeki en sert daralma hızına ulaştı. Ayrıca, istihdam artışı Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Son olarak, iş dünyası güveni geçen Kasım ayından bu yana en düşük seviyesine geldi. ECB (Avrupa Merkez Bankası) faiz artışını kesmek için öncelikle temel enflasyonda bir somut iyileşme görmesi gerektiğini belirtti. Yani önümüzde 1-2 faiz artışı daha olacağı neredeyse kesin.

Yine aynı verinin Birleşik Krallık versiyonunda, sektördeki faaliyetin bir ölçüsü olan hizmet üretim endeksi 51,3 ile son altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bu arada imalat üretim endeksi de 46,5 ile son yedi ayın en düşük seviyesine inerek işletmelerin çoğunluğunun daralma bildirdiğini gösterdi. Böylece iki sektörü bir araya getiren bileşik endeks Haziran ayındaki 52,8 seviyesinden son yedi ayın en düşük seviyesi olan 50,7’ye geriledi.


Gelecekteki gıda ve enerji enflasyonu


Hatırlarsanız 2 hafta önceki analizde Rusya’nın tahıl anlaşmasını terk edeceğini belirtmiştik ve bunun gıda enflasyonuna büyük etkisi olacağını söylemiştik. Rusya pozisyonunu arttırarak hem anlaşmadan çekildi hem de Ukrayna limanlarına giden gemilere potansiyel askeri hedef olarak davranacağını açıkladı. Bugün de İHA’lar aracılığı ile Ukrayna’nın buğday ihracatında önemli bir rotası olan Tuna Nehri üzerindeki altyapıya saldırı düzenlediler.

Bu da Vadeli ABD Buğday fiyatlarında %8’lik bir artışa yol açarak geçen senenin Kasım ayı seviyelerine gelmemize yol açtı.

Yine bitcoin analizi için kullandığımız US Wheat Futures verisi
Bitcoin Analizi ve Kripto Paralar Analizi: Makroekonomik Durum (24 Temmuz 2023) 6


Yani piyasaların fiyatladığının aksine enflasyonun geleceği gıda fiyatlarının geleceği nedeniyle hiç pozitif gözükmüyor (detaylı açıklamasını tıklayarak okuyabilirsiniz). Fakat bu durum etkisini hemen göreceğimiz bir durum değil. Sonuçları birkaç ay içerisinde görülecektir.


Üst düzey FED yetkilisi Christopher Waller açıklamaları


ABD merkez bankasının üst düzey bir yetkilisi geçtiğimiz hafta FED’in enflasyonu kontrol altına almak için bu yıl iki çeyrek puanlık faiz artışı daha yapması gerekeceğini söylemişti.

Parasal sıkılaşmanın daha gerekli olduğunu savunan Christopher Waller, Fed’in parasal sıkılaştırmayı sadece bir kez daha artırdıktan sonra tamamlayacağı yönündeki piyasa fiyatlamasına karşı çıkarak, bu ay ve 2023’ün sonundan önce birer artış daha yapılmasını desteklediğini belirtti.

Waller gelen ekonomik verilere bağlı olarak Eylül ayında ya da bu yılın ilerleyen dönemlerinde ikinci bir artış için komiteyi zorlayabileceğini söyledi.


Son olarak


Dediğimiz gibi bu hafta çok hareketli geçeceği için o sonuçları görmeden 1-2 haftalık bir yorum yapmak zor. Yukarda da belirttiğimiz gibi ara analizi takipte kalarak büyük ekonomik göstergeler ve uzmanların görüşleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve bunlar aracılığıyla yaptığımız analize göre karar alabilirsiniz.

BIR CEVAP YAZIN

Your email address will not be published.

Önceki yazı

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve teknoloji savaşı

Sonraki yazı

Bitcoin ve Kripto paralar analizi – FED faiz kararı ve ekonomik veriler (26 Temmuz 2023)