/

Bitcoin ve Kripto paralar analizi – FED faiz kararı ve ekonomik veriler (26 Temmuz 2023)

10 mins read

-Bu yazı 26 Temmuz’da canlı bir yazıydı ve gün içinde veri geldikçe güncellenmekteydi.


Geçenki Bitcoin analizi yazımızda söz verdiğimiz gibi ara analiz yazısıyla karşınızdayız. Önceki analizde belirttiğimiz bu hafta açıklanacak olan birçok önemli verinin neredeyse yarısı açıklandı. Diğer yarısı da bugün ve yarın açıklanacak. Fakat bugün en önemlisi olan ve piyasaların çok yakından takip ettiği FED faiz kararı var. Genelde yılın en çok günlük hacime sahip günleri FED faiz kararı günlerinde oluyor. Bu canlı başlık ile açıklanacak verilerin ne anlama geldiğini, piyasaların, basının ve ekonomistlerin nasıl tepki verdiğini anlık gireceğiz. Takipte kalınız.

FED Başkanı konuşuyor

FED Başkanı Powell, toplantıdan toplantıya verilere bakarak karar vereceğiz. Enflasyonda %2 hedefinde epey ciddiyiz dedi. Hala konuşuyor, konuştukça güncelliyorum.

“Enflasyonu %2’ye indirmek için önümüzde hala uzun bir yol var.” diyerek önümüzde daha faiz artışı ihtimalleri olduğuna işaret ediyor. Bu hiç iyiye işaret etmiyor.

Basit analiz

Açıklamaların tonu yeterince sert değil ve kısa vadede piyasalar pozitif tepki vereceği görünüyor. Fakat hem karar hem açıklamalar orta vadede hiç olumlu gözükmüyor. Bu arada yayınlanan açıklama neredeyse Haziran kararının açıklamasıyla aynı, hatta sadece 6 kelime değiştirilmiş. O yüzden şimdilik hemen bir yorum yapmak zor, önceki yazıda belirttiğimiz gibi Minutes çok önemli olacak. Ayrıca yarın gelecek olan 2. çeyrek büyüme raporu ve işsizlik raporu da çok önemli.


FED 0.25% faiz artışına gitti

FED faizi beklendiği gibi 0.25% arttırdı ve açıklamasında FED’in enflasyonu %2 hedefine getirmek için gerekeni yapacağını ve enflasyon ile ilgili üstüste veriler görüp emin olmadan faiz artışını kesmeyeceğini belirtti.

Detayları ve analizimizi 21.30’da FED Başkanı’nın açıklamasından sonra yapacağım.

Bugünkü ihtimaller

Bize göre bugün bizi ve piyasaları bekleyen birkaç ihtimal var. Bunları gerçekleşme ihtimaline göre sıralamak gerekirse:

  • Piyasaların 1 aydır fiyatladığı ve beklediği 0.25% faiz artışı gelir (21.00’da açıklanıyor) ve karar sonrası açıklamada (21.30’da sözlü olarak açıklanıyor) bunun son faiz artışı olduğu veya bu ihtimal vurgulanır (bu kısım çok önemli). Bunun ardına piyasalarda birkaç haftalık bir ralli görebiliriz çünkü olağandışı bir gelişme olmadıkça kısa vadede bizi bekleyen potansiyel bir kötü durum kalmamış olur.
  • Beklenilen 0.25% artış gelir fakat açıklamada sert (Hawkish deniyor İngilizcede) bir üslup yer alır. Birkaç saatlik belki birkaç günlük bir düşüş görürüz fakat sonrasında piyasaların unutkanlık özelliği devreye girer ve gerçeklere dönene kadar birkaç haftalık bir ralli izleriz.
  • Piyasaları ve ekonomistleri şaşırtacak 0.25% üstü bir faiz artışı gelir ve karar sonrası açıklamada FED’in hedef enflasyon (%2) oranına gelene kadar parasal sıkılaşmada kararlı olunacağını belirten tonda konuşulur. Bunun sonucunda kısa sürede bütün piyasalarda ciddi düşüşler görebiliriz. Fakat bu olayın gerçekleşme ihtimali çok yüksek değil, zaten biz etkisi en büyük sonuç olmasının nedeni de bu.
  • Faiz artışı olmaz. Bunun sonucunda da piyasalar ciddi yükselir çünkü bu sonuç hiç beklenmeyen, kısa vadede piyasalar adına çok pozitif bir sonuç.


Zaman çizelgesi ve beklentiler (Türkiye saati ile)

  • FED faiz kararı – Bugün 21.00 (Beklenilen 0.25% artış) Beklenilen artış geldi.
  • FED toplantı sonrası açıklamalar – Bugün 21.30 (Piyasa beklentisi bunun son faiz artışı olduğunun vurgulanması) – Beklenilen açıklama gelmedi. Eylüldeki toplantıda arttırabilir veya sabit tutabiliriz faizi gibi kaçamak bir cevap verildi.
  • ECB (Avrupa Merkez Bankası) faiz kararı – 27 Temmuz (Yarın) 15.15 (Beklenilen 0.25% artış) – Beklenilen artış geldi.
  • ABD 2. Çeyrek büyüme raporu – 27 Temmuz (Yarın) 15.30 (Beklenti %1,7 büyüme)
  • ABD işsizlik verisi – 27 Temmuz (Yarın) 15.30 (Beklenti 7 bin artış)

Microsoft, Alphabet (Google), Meta gelir raporu


Önceki yazıda önemli olarak belirttiğimiz bu şirketlerin gelir raporları Microsoft ve Alphabet için dün gece yayınlandı. Microsoft da Alphabet de analistlerin beklentisinin birkaç milyar dolar üstünde bir gelir raporuyla beklentileri şaşırtarak hisse senedi değerlerini arttırdı. Bu şirketlerin piyasa değeri çok büyük olduğu ve ABD borsasına çok büyük etkisi olduğu için bu piyasa adına pozitif bir gelişme. Meta (Facebook) raporu ise bu gece yayınlanacak.

Son aylarda neler oluyor?

Ekonomik gündem ve olasılıklar hakkında bilginizi tazelemek için aşağıda yazdığımız yazılara bakabilirsiniz. Detaylı uzman görüşleri ve analizler barındırmaktadırlar.

24 Temmuz Bitcoin ve makroekonomi analizi

18 Temmuz Bitcoin, Enflasyon ve Makroekonomi

12 Temmuz Bitcoin, Enflasyon ve Dünya ekonomisi

Dünya’da enflasyon ve ekonomilerin geleceği

Financial Times: IMF dünya ekonomisi büyüme tahminlerini yükseltti ancak küresel ekonominin ‘düzlüğe çıkmadığı’ uyarısında bulundu

IMF dünya ekonomisi raporunu güncelledi ve dünya ekonomisinin şu anda daha pozitif bir görüntüye sahip olduğunu belirtti. Yalnız belirtmekte fayda var, IMF geçen sene Kasım ve bu sene Nisan ayı ekonomik tahminlerinde kötü bir performans sergileyip tahminlerde başarısız olmuştu.

Screenshot 41
Bitcoin ve Kripto paralar analizi - FED faiz kararı ve ekonomik veriler (26 Temmuz 2023) 2

IMF’nin baş ekonomisti, çok taraflı kredi kuruluşunun bu yıl yüzde 3 büyüme öngörmesiyle birlikte küresel ekonominin yere çakılma riskinin azaldığını söyledi.

Financial Times’a bir demeç veren Pierre-Olivier Gourinchas, Nisan ayında tahminlerini yayınlamasından bu yana ekonomik görünümün iyileştiğini söyledi.

“İşler doğru yönde ilerliyor” diyen Gourinchas, en vahim finansal risklerin azalması nedeniyle küresel büyümenin yüzde 2 ya da altına düşme tehlikesinin azaldığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Financial Times – IMF upgrades forecasts but warns global economy ‘not out of the woods’

BIR CEVAP YAZIN

Your email address will not be published.

Önceki yazı

Bitcoin Analizi ve Kripto Paralar Analizi: Makroekonomik Durum (24 Temmuz 2023)

Sonraki yazı

Donald Trump ve Joe Biden sağlık durumu: ikili aday olabilecek mi?