Joe biden ve donald trump sağlık durumu

Donald Trump ve Joe Biden sağlık durumu: ikili aday olabilecek mi?

Bu yazı The Washington Post yazısıdır ve Türkçe’ye çevrilmiştir.

Biden ve Trump’ın sağlık durumu kötü mü?

80 yaşındaki Başkan Biden ve 77 yaşındaki eski başkan Donald Trump yaş grubuna göre şanslı olanlar arasında.

Pennsylvania Üniversitesi profesörü Samuel Preston’ın 1940’larda doğanlara ilişkin Sosyal Güvenlik İdaresi verilerinin incelenmesine göre, Biden kendi yaş grubundaki Amerika doğumlu erkeklerin yaklaşık yüzde 59’undan, Trump ise kendi yaş grubunun yüzde 47’sinden daha uzun yaşadı.

Amerikan tarihindeki en yaşlı parti adayları olarak – zorlu programlarına rağmen – her ikisi de fiziksel olarak kapasitelerini koruyor. Her iki aday da yakın zamanda doktorlarından geçer not aldı ve sigarasız, içkisiz, zararlı maddelerle çalışmadan sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmekte.

Yaşlanma uzmanları, sosyoekonomik statülerinin yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine erişim de dahil olmak üzere sağladığı muazzam avantajlar göz önüne alındığında, bu süre zarfında sağlıklı olmaya devam edeceklerinden şüphe etmek için çok az neden olduğunu söylüyor.

Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nde sağlıklı yaşlanma üzerine çalışan Steven N. Austad, ” Seçim kampanyası sırasında dramatik bir şey ortaya çıkmadığı sürece yaşın önemli bir faktör olacağını sanmıyorum” dedi.

Seçmenler Trump ve Biden’ın sağlığı hakkında ne düşünüyor?

Ancak bu güvenceler henüz seçmen kitlesinin çoğunu ikna etmiş değil. Yaşlanma üzerine çalışan bilim insanları arasındaki – bireyselleştirilmiş kesinliğe değil, genelleştirilmiş olasılığa dayanan – fikir birliği, zamanın Biden ya da Trump’ın yanında olmadığına dair kanıtlanabilir bir korkuyla karşı karşıya.
Nisan ayında Washington Post tarafından yapılan bir ankete göre, her 3 Amerikalıdan sadece 1’i Biden’ın zihinsel olarak zinde ve fiziksel olarak sağlıklı olduğunu söylerken, Trump’ın zihinsel zindeliğine güvenenlerin oranı yüzde 54 ve fiziksel sağlığının başkan olmak için yeterince iyi olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 64’tür. Haziran ayında yapılan ayrı bir NBC News anketi, Biden’ın başkan olmak için gerekli fiziksel ve zihinsel sağlığa sahip olup olmadığı konusunda yüzde 55’in ” ciddi endişeleri” olduğunu ortaya koyarken, yüzde 44’ün Trump hakkında “ciddi endişeleri” olduğunu ortaya koymuştur.

Bu tür endişeler acımasız gerçeklerden kaynaklanmakta. Yaş ilerledikçe hastalık ve ölüm riski giderek artmakta, tam gün çalışma becerisi azalmaktadır. İşgücü İstatistikleri Bürosu verilerine göre, 2019 yılında seksen yaşındakilerin sadece yüzde 6’sı iş hayatında yer aldı.

Ancak konuyu mercek altına alanlar, insanların çok farklı oranlarda yaşlandığına ve kronolojik yaşın genellikle ilerleyen yıllarda ne kadar sağlıklı olunacağının yanlış bir göstergesi olduğuna dikkat çekiyor. 65 yaşındaki bir kişi fiziksel ve zihinsel olarak tipik bir 75 yaşındaki kadar zayıf olabilir. 85 yaşındaki bir kişi ise zihinsel olarak keskin ve fiziksel olarak daha genç bir kişi kadar yetenekli olabilir.

Sonraki seçim döneminde Biden ve Trump’ın sağlık durumu tehlikeli olacak mı?

The Post’un danıştığı dört uzman, Biden ve Trump’ın ciddi bir hastalık ya da sakatlık geçirmedikleri sürece 2025-2029 yılları arasında başkan olarak görev yapabilecek bilişsel ve fiziksel yetenekleri koruyabileceklerini söyledi. Beşinci bir kişi, herhangi bir bireyin ne kadar iyi performans göstereceğini tahmin etmenin çok zor olduğunu ancak Biden ve Trump’ın yeteneklerini korumalarının ortalama bir insandan daha olası olduğunu belirtti.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Leonard Davis Gerontoloji Okulu dekanı Pinchas Cohen, “Genetik maksimum yaşam beklentisini belirler, yaşam tarzı ise her zaman daha kısa olan gerçek yaşam beklentisini belirler” dedi.

San Diego’daki Altos Labs’ın kurucu baş araştırmacısı Morgan Levine, yaşam tarzı ve çevrenin uzun ömür ve sağlık üzerindeki etkisini araştırmış ve sosyoekonomik düzeyin ve yaşam alanının geç yaşlardaki sağlık ve bilişsel sonuçların güvenilir bir göstergesi olduğuna kanaat getirmiştir.

Biden ve Trump gibi iyi sağlık hizmetleriyle yetiştirilen, besleyici gıdalarla ekonomik olarak istikrarlı evlerde yaşayan, iyi okullara giden ve eğlence fırsatlarına sahip olan insanların, fiziksel çöküşü önleyen bir direnç geliştirdiğini söyledi.

Levine, “Sosyoekonomik durum ve eğitim, bilişsel işlevin büyük belirleyicileridir” dedi. Çevre ve davranış ” derimizin altına giriyor ve aslında biyolojimizi etkiliyor” dedi.
The Post tarafından danışılan üç farklı yöntem, 51 yaşındaki eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley ve 44 yaşındaki Florida Valisi Ron DeSantis (R) gibi genç rakiplerinin risklerinden çok daha yüksek olsa da, Biden’ın ikinci döneminde ölüm riskinin düşük olduğunu gösteriyor. Kullanılan metodolojiye bağlı olarak modeller, Biden’ın ikinci dönemi sona ermeden önce kendi yaş grubu için yüzde 14 ila 31 arasında ölüm riski olduğunu göstermekte. Aynı zaman diliminde Trump’ın yaşıtları için ise risk yüzde 13 ila 22 arasında.

İskoçya’daki Heriot-Watt Üniversitesi’nde ölüm modelleri geliştiren bir matematik profesörü olan Andrew John George Cairns, “Yüzde 25 ölüm şansı gibi bir değer elde ediyorsanız, gerçek sayı aslında yüzde 30 veya yüzde 20 olabilir, ancak sıfırdan çok daha büyüktür” dedi. “Ve sonuçta sadece bir zar atma şansınız var.”

İkilinin son sağlık raporları

Biden’ın 2023’te ve Trump’ın 2020’de kamuya açıklanan doktor raporları her iki erkeği de sağlıklı olarak tanımlıyor. Beyaz Saray tarafından 16 Şubat’ta yayınlanan tıbbi incelemeye göre haftada en az beş gün egzersiz yapan Biden, yüksek kolesterol, düzensiz kalp atışı, gastroözofageal reflü, spinal artrit ve ayaklarında hafif nöropati tedavisi görüyor.

Her iki erkek için de iyi haber, eğitimleri, zenginlikleri, medeni durumları, sigara içmemeleri ve hatta kan tahlilleri gibi faktörler dikkate alındığında, önümüzdeki yıllarda hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendi yaş gruplarındaki diğer erkeklerden daha iyi performans göstereceklerini göstermesidir.

BIR CEVAP YAZIN

Your email address will not be published.

Önceki yazı

Bitcoin ve Kripto paralar analizi – FED faiz kararı ve ekonomik veriler (26 Temmuz 2023)

Sonraki yazı

Enflasyonla nasıl mücadele edilir? – Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan doğru yolda mı?