/

Silikon Vadisi mi Uyuşturucu Vadisi mi?

Bu yazı The Wall Street Journal yazısıdır ve Üç Cümle tarafından çevrilmiştir.
Üç Cümle özeti için tıklayınız.

Elon Musk ketamin, Sergey Brin (Google kurucusu) ise bazen mantar kullanıyor. SpaceX ve Facebook’a yaptığı yatırımlarla tanınan yatırım şirketi Founders Fund’ın yöneticileri, içinde uyuşturucu maddelerin de bulunduğu partiler düzenliyor.

The Wall Street Journal

Rutin uyuşturucu kullanımı mesai sonrası bir faaliyet olmaktan çıkıp doğrudan şirket kültürüne girerken, yönetim kurulları ve patronlar da sıklıkla uyuşturucu kullanan bir çalışan grubuna karşı üstlendikleri sorumluluklarla boğuşmak durumunda kalıyor. Bu konuda başı çekenler arasında, aralarında psilosibin, ketamin ve LSD’nin de bulunduğu psikedelik ve benzeri maddeleri iş dünyasında çığır açacak birer kapı olarak gören teknoloji yöneticileri ve çalışanları da var.

San Francisco’da eski bir satış ve pazarlama danışmanı olan ve teknoloji dünyasındaki arkadaşlarına ve meslektaşlarına maksimum farkındalık için doğru dozun ayarlanması konusunda gayri resmi olarak danışmanlık yapan Karl Goldfield, “Şu anda milyonlarca insan mikro dozda psikedelik kullanıyor” dedi. Goldfield, bunun “zihninizi açmanın ve neler olup bittiğini kendiniz için açıkça görmenin en hızlı yolu” olduğunu söylüyor.

Goldfield’ın tıp diploması bulunmamakla birlikte doz ayarlamayı deneyimleyerek öğrendiğini söylüyor. Mikrodozun nasıl yapılacağı konusunda kendisine gelen soruların son zamanlarda ciddi oranda arttığını belirtiyor.

Musk’ın uyuşturucu kullanımına ilişkin bilgiler, onun ketamin kullandığına tanık olan kişilerden ve kullanımına ilişkin doğrudan bilgi sahibi olan üçüncü kişilerden gelmekte. Brin’in uyuşturucu kullanımı ve Kurucular Fonu partileriyle ilgili ayrıntılar ise bu partilere aşina olan kişilerden geliyor.

aditya chinchure ZhQCZjr9fHo unsplash
Silikon Vadisi mi Uyuşturucu Vadisi mi? 2

Bu akım tıbbi bir deneyin ya da ilgili bir fırsatın değil, birçokları için artık iş hayatının rutin bir parçası haline gelmiş bir akım. Bu akım bağımlılık ve kötüye kullanım risklerini de beraberinde getiriyor. İlaçların çoğu yasadışı. CashApp’in kurucusu milyarder Bob Lee, Nisan ayında San Francisco’da öldürülmeden önce, psikedelik kullanımının yaygın olduğu “the Lifestyle” olarak bilinen yeraltı parti ortamının bir parçasıydı. Yapılan otopsi Lee’nin ölmeden önce ketamin de dahil olmak üzere çeşitli uyuşturucular aldığını gösterdi.

Silikon Vadisi’nde uzun zamandır uyuşturucu kullanımına karşı bir hoşgörü var. Birçok şirket çalışanlarını düzenli olarak test etmiyor. Ancak bu durum, danışmanlara ve şirketlere yakın diğer kişilere göre, yasadışı faaliyetlerden sorumlu tutulabileceklerinden korkan bazı şirketleri ve yönetim kurullarını endişelendiriyor.

Kullanıcılar ekstazi ve diğer birçok psikedelik için uyuşturucu satıcılarına güveniyor ya da bazı lüks ortamlarda kimyager dahi çalıştırıyorlar. San Francisco’da teknoloji dünyasının bir kısmına hizmet veren yaygın bir uyuşturucu satıcısı “Costco” (Amerika’nın ucuzcu marketi) olarak biliniyor çünkü işi bilen kişilere göre kullanıcılar indirimli toplu alım yapabiliyor. Kucaklaşan ve birbirlerine karşı sahte sevgi gösteren insan gruplarının yer aldığı “kucaklaşma partileri” ise standart bir hale geldi.

Bazıları zihinsel dinginlik arayışıyla ya da sağlık sorunlarını çözmek için psikedeliklerle ilgilenmeye başlıyor ve sonunda uyuşturucuları, kokteyl partilerindeki alkole benzer bir konuma getirdikleri Silikon Vadisi partilerinde ya da rave’lerde daha sık kullanmaya başlıyor.

Psikedelik partilere davetiyeler genellikle e-posta veya metin yerine şifreli mesajlaşma uygulaması Signal aracılığıyla gönderiliyor, böylece kolayca paylaşılamıyor. Davet alan ya da katılan kişilere göre, bazı üst düzey özel partilerde kullanıcılardan gizlilik anlaşmaları imzalamaları ve bazen katılmak için yüzlerce dolar ödemeleri isteniyor.

Silikon Vadisi ve uyuşturucu ortamının geleceği belirsiz fakat bu durum her geçen gün normalleşiyor ve vadideki kültürün değişimine sebep oluyor.


NOT: Bu yazı çevrilmiştir ve Üç Cümle’ye ait değildir. Amacımız uyuşturucuya özendirmek değildir. Reçeteniz olmadıkça hiçbir uyuşturucu kullanmayın.

Önceki yazı

ÖZET: Dünya ekonomik gerileme riskiyle karşı karşıya

Sonraki yazı

ÖZET: Silikon Vadisi’nin yeni oyuncağı uyuşturucular oluyor.